ХЛАМИДИЙНА ИНФЕКЦИЯ ? |
![]() |
![]() |
Четвъртък, 29 Ноември 2012г. 10:12ч. | |||
Хламидийна инфекция Хламидиите са грамотрицателни вътреклетъчни паразити без собствена бактериална стена , които преференциално заразяват squamocolumnar епителните клетки. Те включват родове Chlamydia (от които е Chlamydia trachomatis) и Chlamydophila (напр. Chlamydophila пневмоние и Chlamydophila psittaci).Поради сложният им цикъл на размножаване и вътреклетъчният им живот , те се изследват и лекуват много специфично.
Хламидийна инфекция може да предизвика заболяване в много органи и системи, включително и на пикочо-половата система -цервицит, салпингит, ендометрит, уретрит, епидидимит. Хламидийната инфекция е най-често съобщаваната бактериална болест, предавана по полов път в Съединените щати и водеща причина за безплодие при жените в целият свят. Chlamydia е косвена причина за смъртността от извънматочна бременност.C. trachomatis може да предизвика и други заболявания: конюнктивит, пневмония (при бебета, родени вагинално от заразени майки), Фиц Хю-Къртис синдром, Райтер синдром ,трахома (водеща причина за придобита слепота в света/ и други. Хламидийната инфекция обикновено се предава чрез сексуален контакт / орален, анален или вагинален полов акт/. Неонатална инфекция (например, конюнктивит или пневмония) може да възникне вследствие на преминаването през родовия канал на заразена майка. При хламидийна инфекция, за разлика от гонорея, повечето мъже и жени, които са заразени, са асимптоматични, като по този начин диагнозата се забавя. Какви са най-честите клични и анамнестични данни?
При жени със съмнение за хламидийна инфекция -Проктит, анален полов акт -Тазова възпалителна болест
-История свързана с полово предавани болести -История на сексуална активност без презерватив или презервативен фал
През последните години много се злоупотребяваше с хламидийната инфекция.На повечето пациенти се правеха серологични изследвания за Chlamydia trachomatis и се изписваха колосални количества антибиотици „на сляпо” ,най-често не по предназначение.Като резултат малко пациенти се подобряваха клинично и симптомите им персистираха. Какви са основните причини за това? На първо място неточната диагностика, а на второ неточното антибиотичното лечение. Има ли пациента в момента хламидийна инфекция? Дали въобще е имал такава? Отговор на този въпрос може да даде само и единствено микробиологичната диагностика. 1.Серологичното изследване е доста остарял метод и резултатите от него не могат да ни дадат точен и ясен отговор . Наличието на титър на антителата може да говори за стара инфекция или за кръстосана реакция към други бактерии.Серологичното изследване има стойност само при Лимфогранулома венерум и други системни хламидиални заболявания. При теста за свързване на комплемента, всички пациенти с lymphogranuloma venereum (LGV) имат комплемент-фиксиращи титрите на антителата, по-високи от 01:16. И само петнадесет процента от мъже с уретрит и 45% от жените с ендоцервикален инфекция имат титри на 1:16 или по-голяма. 2.Много по-точни са имунологичните/имунофлуоресцентни и имуноферментни/методи.Но за тях е необходимо обучен персонал и скъпа техника.По достъпна са една разновидност на тези тестове ,а именно бързите имунохроматографски тестове ,които се правят при леглото на болния.Единственият им недостатък е ниската специфичност и чувствителност. 3.Културелните методи са много надежни,но за съжаление са трудоемки и изискват специално оборудвана лаборатория.За момента не се правят никъде в България след напускането на редица сериозни лекари от екипа на Проф. Митов. 4.По настоящем най-точните изследвания са молекулярно –биологичните методи.Те са основани на принципите за откриване на специфична нуклеинова киселина на Chlamydia trachomatis.Вече са известни различни видове техники за детекция на ДНК-РНК на бактерията.Съществуват и много точни апаратни модели,които за радост навлизат и в България.Но все още тази диагностика не е водеща и с нея се злоупотребява.Използват се евтини ДНК-сонди и консумативи и това води до фалшиви положителни или отрицателни резултати. Ефективно ли е антибиотичното лечение? Антибиотично лечение е 95% ефективно . Прогнозата е отлична, ако лечението започне рано и завърши с целия курс. Неуспехите в лечението с първични терапии са доста редки, рецидив може да се появи с алтернативни терапии или при развитие на резистентност.Повторната инфекция е най-често е свързана с препредаване от заразените сексуални партньори или придобиване от нов партньор,заради което всички сексуални партньори трябва да се лекуват. Антибиотици за първи избор са Azithromycin и Doxycyclin за 10-14 дневен перорален курс.Като алнернатива може да се използват : други макролиди/кларитромицин , еритромицин , йозамицин/ , флуорхинолони , клиндамицин и други.
|